9 km, z Bystřice p/H na Chvalčov snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Lesní cesty a stoupání na Kozinec i po tom dolů mohou být v horším počasí méně schůdné.
Délka trasy: 9 km
Start a cíl trasy: Bystřice pod Hostýnem u zámku
Doba na výlet: 3 h pěší, 50 minut cyklo
Převýšení: 176 m
Roku 1898 se rozhodl prof. Tomáš Garrigue Masaryk prožít se svou rodinou prázdniny v Bystřici pod Hostýnem, v té době vyhledávaném lázeňském městě. Jeho přítel, bystřický rodák, profesor na Vyšší dívčí škole v Praze František Táborský mu doporučil letní byt u Skálových ve Lhotce (nyní dolní části Chvalčova). Na svých cestách využíval také železnici. Zamlouval se mu kraj i lidé, a tak bylo rozhodnuto. Valašsko si pak vybral jako budoucí volební okres.
T.G. Masaryk navštívil kdejaké město a městečko, ale Chvalčov se může pochlubit větší přízní. „Pobýval u nás i s celou rodinou na letním bytě v době, kdy ještě zdaleka nebyl známou a významnou osobností a na svou hlavní politickou kariéru se teprve připravoval,“ řekl chvalčovský starosta Antonín Stodůlka. Celá rodina Masarykových v r. 1898 trávila léto v domku na Chvalčově, děti tu pak chodily i do školy. Dům na Chvalčově s číslem popisným 401, kde Masarykovi bydleli, se od roku 1923 až doposud pyšní pamětní deskou.
Masarykovi tu tedy pobývali několik měsíců a krajinu pod posvátnou horou si zamilovali. Právě díky tomu tu vznikl naučný chodníček, který vás provede po místech, které byly Masarykovým milé.
Náš tip: projděte si celou trasu, která vás povede z městečka Bystřice pod Hostýnem po Salzkottenské promenádě proti proudu řeky Bystřičky přes městský park Zahájené, až do Chvalčova, a dále do kopců s úchvatnými výhledy na Hostýnské vrchy. Poznáte mnoho krás kraje, který učaroval i našemu prvnímu prezidentovi. I když známe hostýnské kopce jako své boty, tato trasa je něčím jedinečná. Snad je to tím, že vede z rušného městečka do ticha hostýnských hor nebo možná tím, že tato místa se vyznačují unikátní atmosférou. Svým dětem můžete zábavnou formou zprostředkovat to, kým vlastně TGM byl.
Do Bystřice se snadno dostanete autem, vlakem i autobusem z Přerova, Holešova, Vsetína i Zlína. Trasa začíná u bystřického zámku, kde je infocentrum s mapami trasy. Najdete tady také stálé expozice ohýbaného nábytku a pravidelně také zajímavé výstavy. Naproti zámku u kostela je 1. zastávka a naučná tabule naší cesty.
Proti proudu říčky Bystřičky po tzv. Salzkottenské promenádě se vydejte směrem na Chvalčov. V městském parku Zahájené je 2. zastavení, děti mohou krmit kačenky v blízkém rybníčku. Podél koupaliště a skvělé letní restaurace pokračujte proti proudu potoka dál na Chvalčov. Na trase se neztratíte, je označená modrým kolečkem. Za železničním mostem najdete 3. zastavení Masarykův háj. Právě tudy Tomáš Garrigue Masaryk rád procházel.
Příjemnou stinnou pěšinkou dojdete až ke 4. zastavení u Lesní tělocvičny. Tady se můžou vyřádit děti i dospělí, doporučujeme vyhradit si tak hodinku, pokud jdete s dětmi. Přes můstek pak přejděte na protější břeh. Mezi domy projdete do parčíku a vydáte se vlevo po asfaltové cestě nebo po chodníku parkem. Po chodníčku se projdete dolním Chvalčovem až k Chalupě zahrádkářů, kde najdete 5. zastávku Dům č. 401 a naproti již zmíněný dům s pamětní deskou, kde Masarykovi bydleli. Teď už hurá do kopců, i ty byly místem, kam rád zavítal. Po cestě potkáte spoustu místních i přespolních, mladších i starších, jak si vychutnávají atmosféru místa jako stvořeného pro pohodové žití. Až po tuto 5. zastávku je trasa vhodná pro kočárky, dál už se staršími dětmi raději všichni po svých.
Kolem kapličky zabočte doprava k fotbalovému hřišti a sledujte značku s modrým kolečkem. Tady začínáte mírně stoupat, lepší boty vám budou vhod. Kolem pole přijdete k pomníku sv. Anny, dáte se doleva a podél pily dojdete k fotovoltaické elektrárně.
Vpravo se vám otevře nádherný výhled do údolí. Nalevo rozhledna na Hostýně, Obřany, Chvalčov jako na dlani.
Minete kříž pod Kozincem a už se škrábete nahoru. Šumění stromů smíšeného lesa napovídá, že zde pan prezident mohl najít blahodárný klid pro své myšlenky. Pokud jste ale s dětmi, o klidu si můžete nechat jen zdát. Na hřebeni Kozince se pokocháme výhledem a sejdeme k Myslivecké chatě, po pěšině míjíme 6. zastávku Kozinec. Rozprostírají se tu louky i část hřebene Javorníku.
Chodník se teď už točí doprava kolem malebných chat a chaloupek až ke Korytu, odkud místní i chataři berou ledovou čistou vodu. Ani vy se nebojte, je skvělá.
Teď už pomalu scházíme do nejstarší části Chvalčova. Kolem malebné kapličky sv. Cyrila a Metoděje a po modré značce pokračujeme k hotelu Říka. Sem se někdy určitě stavte na oběd. Interiér sice připomíná staré dobré retro, ale rodina Volkova nikdy nezapomíná nenoblesní obsluhu. Za hotelem pokračujte dál až k mostu a kolem něj pak doprava a proti proudu říčky. Tady opatrně, v létě tu popadaly stromy, tak se ujistěte, jestli už je chodníček průchozí. Pokud ne, vezměte to podél silnice a pozor na auta. V obou případech dojděte až k budově Arcibiskupských lesů a statků, za mostkem doprava a o kousek dál 7. zastávka Jaroslavova studánka. Teď na podzim je tak trochu schovaná mezi spadaným listím, tak doufáme, že i tak ji najdete.
Doplníme zásoby vody a jdeme zpět, kolem plotu pstruhárny doprava cesta stoupá lesem až ke slavné chatě Švajgrovka. Když budete mít štěstí, uslyšíte zvonit zvoničku na její střeše. Tady už se dobré boty hodí určitě. Když se těží dřevo, bývá tu bahna, co hrdlo ráčí.
Odtud se můžete vypravit zpět k hotelu Říka na autobus. Komu ještě zbyly síly, namasíruje kolena a vyráží k vrcholu Hostýna. Čeká vás prudké stoupání, které ale netrvá dlouho. Za odměnu se na Hostýně vyloupnete z lesa mezi zastaveními křížové cesty, kterou pro Hostýn navrhl Dušan Jurkovič, a zpracovalo Rako Rakovník. Takovou nikde nenajdete. Občerstvit ducha můžete v dechberoucí bazilice, občerstvit tělo zase v jedné z nezapomenutelných jarmarečních bud nebo restauraci.
Do Bystřice pak můžete jet autobusem nebo seběhnout z Hostýna krásnou houpavou stezkou až do lázní a kolem laponského hřbitova do města. Třeba vám ještě zbude chvilka na kávu U Růženky.
Nádherné podzimní výhledy ze zříceniny hradu Šaumburk a kopců okolo Rajnochovic.
Užijte si krásnou procházku z Bystřice pod Hostýnem na Chvalčov a k chatě Schwaigrovka!
Zima jako v pohádce a spousta napadaného čerstvého prašanu nás tentokrát zavedla do turisticky oblíbené obce Rusava.
Malebné městečko v podhůří Hostýnských vrchů vás překvapí svou atmosférou a zajímavou historií.
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Vydejte se kousek od Holešova na náročnější výšlap Hostýnskými vrchy!
Vydejte se na procházku malebnou vískou Rusava až na vrchol Skalný s výhledy.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.